Spis treści:

 1. Czym są znaki zodiaku?

 2. Horoskop chiński a zachodnia astrologia

 3. Znaki zodiaku - daty i cechy szczególne

 4. Prezenty dla zodiakary na każdą okazję

Astrologia jest starożytną nauką, która przez wieki była używana do określania zachowań ludzi i okoliczności ich życia. Jest to praktyka, która opiera się na obserwacji i interpretacji położenia planet, gwiazd i innych obiektów astronomicznych. Jednak najbardziej popularną częścią astrologii są znaki zodiaku, czyli dwanaście symboli astrologicznych reprezentujących równikowe podziały ekliptyki. Zodiak to pas na sferze niebieskiej - całość tworzy kąt pełny. Stąd też wyróżnia się dwanaście znaków, które odpowiadają dwunastu gwiazdozbiorom zodiakalnym. Podział ten ustalony został jeszcze w starożytności i odbiega od informacji, które znamy dzisiaj. Jednak tak czy inaczej - znaki zodiaku i astrologia dziś wciąż są istotnym elementem kultury. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o znakach zodiaku? A może interesuje Cię znalezienie prezentu dla przyjaciółki, siostry, mamy, córki bądź dziewczyny? W naszym artykule znajdziesz obie te rzeczy! Koniecznie przeczytaj, co przygotowaliśmy.

Czym są znaki zodiaku?

Dla jednych astrologia to zabobony i strata czasu, a inni naprawdę w nią wierzą. Nie należy mylić jej z astronomią, choć obie mają wiele wspólnego z nieboskłonem. Astrologia to wróżbiarstwo, które polega na przewidywaniu przyszłości na podstawie ułożenia ciał niebieskich. Z kolei astronomia jest nauką badającą te ciała. 

Jak wspominaliśmy, znaki zodiaku pochodzą od podziału nieba na dwanaście pasów, z którymi ściśle związane są dobrze znane gwiazdozbiory. W jaki sposób przypisywane są znaki do daty urodzin? Właśnie od układu gwiazd na niebie w konkretnym terminie. Z tego też powodu mówi się często, że ktoś urodził się "w znaku..." (wstawić dowolny znak). 

Wiele osób wierzy, że znaki zodiaku mają znaczący wpływ na daną osobę i jej przyszłość. Konkretnym znakom przypisywane są odpowiednie cechy charakteru, a różnorodne horoskopy i przepowiednie mają na celu przewidzenie, co wydarzy się w ich życiu. Bez najmniejszych wątpliwości to ciekawe zainteresowania, które mogą zapewniać wyjątkową rozrywkę. A nawet być inspiracją do przygotowania fantastycznych prezentów. 

Kubek dla zodiakary koziorożec Prezent dla zodiakary strzelec wino

Jakie są znaki zodiaku?

Horoskop chiński a zachodnia astrologia

W kwestii znaków zodiaku warto jeszcze zastanowić się nad tym, czym różni się zodiak popularny w naszym kraju od chińskiego. Często bowiem przy temacie astrologii oprócz europejskiego (czy też zachodniego) zodiaku często pojawiają się elementy tego pochodzącego z Dalekiego Wschodu. Czym się różnią?

W europejskim znaku zodiaku wyróżniamy dwanaście znaków. Ograniczone one są do jednego roku - mniej więcej co miesiąc jeden znak zmienia się na kolejny. Bardzo ogólnikowo uznaje się, że konkretny znak posiada pewne cechy czy predyspozycje. 

Z kolei w zodiaku chińskim znaki zodiaku zmieniają się co roku. Dodatkowo, dzieli się on na miesiące i dwanaście podwójnych godzin doby, dlatego tamtejsi astrologowie twierdzą, że zarówno miesiąc, jak i dzień urodzenia mogą mieć wpływ na charakter osoby. Jest bardziej szczegółowy od zachodniej wersji. W zodiaku tym również wyróżnia się dwanaście znaków, jednak przypisane są do nich również żywioły (ogień, woda, ziemia, drewno i metal), a czasem również Yin i Yang. 

Na podstawie wszystkich tych elementów przygotowywane są często horoskopy roczne, miesięczne, dzienne, kwartalne itp. Dla osób zafascynowanych astrologią horoskopy to ważny element życia, dla innych - często ciekawostka i atrakcja. Interesujesz się podobnymi tematami? A może to dla Ciebie zupełna nowość i chcesz dowiedzieć się, jaki znak zodiaku posiadasz? Zajrzyj do dalszej części artykułu!

Znaki zodiaku - daty i cechy szczególne

Aby sprawdzić swój horoskop lub poznać znak zodiaku bliskiej osoby, wystarczy przygotować dni urodzenia razem z miesiącem. W przypadku zodiaku chińskiego potrzebny będzie dodatkowo rok urodzenia.

Znaki zodiaku według astrologii zachodniej:

 • Wodnik (20.01–18.02)

 • Ryby (19.02–20.03)

 • Baran (21.03–19.04)

 • Byk (20.04–20.05)

 • Bliźnięta (21.05–20.06)

 • Rak (21.06–22.07)

 • Lew (23.07–22.08)

 • Panna (23.08–22.09)

 • Waga (23.09–22.10)

 • Skorpion (23.10–21.11)

 • Strzelec (22.11–21.12)

 • Koziorożec (22.12–19.01)

Kubek dla zodiakary bliźnięta Prezent dla zodiakary rak Prezent dla zodiakary wino panna

Znaki zodiaku według astrologii zachodniej

A jakie są poszczególne znaki zodiaku? Charakterystyka znaków:

Wodnik to niezależny i wolny znak. Chodzi własnymi ścieżkami i jest niezwykle szczery. Cechuje się również perfekcjonizmem i ambicją. Jest przy tym również otwarty i ciekawy otaczającego go świata. Potrzeba mu jednak dużo czasu, by stać się lojalnym i oddanym przyjacielem. 

Ryby są utalentowane i empatyczne, ale jednocześnie często zazdroszczą innym. Są też świetnie zorganizowane, lojalne i posiadają wspaniałą wyobraźnię. Stanowią pracowity znak, który potrzebuje mocnego poczucia bezpieczeństwa. 

Baran to ognisty i ambitny znak. Jest urodzonym przywódcą. Bywa impulsywny i bezkompromisowy, nie grzeszy cierpliwością. Dla bliskich jest jednak skłonny do poświęceń.

Byk lubi stabilizację, spokój i nie podejmuje zbędnego ryzyka. Jest łagodnie usposobiony, choć denerwują go każde zmiany i próby nacisku. Przyjacielem jest lojalnym, a człowiekiem - pracowitym.

Bliźnięta są ciekawe świata i bardzo towarzyskie. Mają mnóstwo pomysłów, a to w połączeniu z dużą aktywnością sprawia, że nie lubią siedzieć w miejscu. Czasem wydają się egocentryczne, ale to jedynie kwestia umiejętności zjednywania sobie ludzi, przez które są prawdziwymi duszami towarzystwa. 

Rak jest tajemniczy i wrażliwy. Nie znosi pouczania, a w swoich działaniach jest ostrożny. Nie przepada za spontanicznością i uwielbia układać plany. Potrafi za to słuchać i jest niezwykle empatyczny. 

Lew jest odzwierciedleniem prawdziwego króla dżungli - jest pewny siebie, ma charyzmę i zjednuje sobie ludzi z łatwością. Jest szczery i prostolinijny, choć jego silna osobowość może być dla niektórych trudna do zniesienia. Troszczy się jednak o swoich bliskich i walczy o sprawy, w które naprawdę wierzy.

Panna jest praktyczna i dobrze poukładana. To znak, który kieruje się uprzejmością i dobrym sercem, ale potrafi też prosto z mostu powiedzieć, co mu nie odpowiada. Na pierwszy rzut oka może wydawać się nieśmiały, jednak przy bliższym poznaniu zdecydowanie zyskuje.

Waga bywa nieco naiwna w swoim idealistycznym podejściu do świata. Jest też dość niezdecydowana. Wielkimi jej zaletami są jednak altruizm oraz sprawiedliwość, które przyświecają jej w każdej dziedzinie życia. W kontaktach towarzyskich jest bardzo otwarta i lubiana.

Skorpion jest indywidualistą. Długo chowa urazy, a przy tym jest pewny siebie i kreatywny, dzięki czemu łatwo osiąga sukcesy. Bywa połączeniem dwóch sprzeczności. Jest boleśnie szczery, choć wykazuje się także empatią i ciepłem.

Strzelec to niespokojny duch pełen pozytywnej energii. Lubi robić wiele rzeczy na raz i nie znosi nudy. Bywa bezceremonialny i miewa słomiany zapał, ale jest też oddanym przyjacielem czy krewnym. Ten ognisty znak, który cechuje duża zmienność.

Koziorożec jest najspokojniejszym i najbardziej uporządkowanym znakiem. Lubi przewidywalność i życie w zgodzie z ustalonym planem. Koziorożec jest ambitnym pracownikiem, który twardo stąpa po ziemi, choć jednocześnie w grupie staje się prawdziwą duszą towarzystwa. 

Kubek dla zodiakary lew Prezent dla zodiakary wino byk

Pomysłowe prezenty dla zodiakary

Znaki zodiaku chińskiego:

 • Smok, np. 1988, 2000, 2012, 

 • Wąż, np. 1989, 2001, 2013,

 • Koń, np. 1990, 2002, 2014,

 • Koza, np. 1991, 2003, 2015,

 • Małpa, np. 1992, 2004, 2016,

 • Kogut, np. 1993, 2005, 2017,

 • Pies, np. 1994, 2006, 2018,

 • Świnia, np. 1995, 2007, 2019,

 • Szczur, np. 1996, 2008, 2020, 

 • Bawół, np. 1997, 2009, 2021, 

 • Tygrys, np. 1998, 2010, 2022,

 • Królik, np. 1999, 2011, 2023.

Chińskie znaki zodiaku powtarzają się co 12 lat, wystarczy więc dodać je lub odjąć, aby znaleźć swój! Nadchodzący, 2024 rok upływać będzie pod znakiem smoka. W przypadku astrologii chińskiej należy również pamiętać, że bazuje ona na innym kalendarzu. Oznacza to, że poszczególne lata nie zaczynają się z 1. stycznia. Zazwyczaj początek roku przypada na koniec stycznia/początek lutego - koniecznie sprawdź tę datę, jeśli właśnie wtedy się urodziłeś. Może się okazać, że do Twojej daty przypisany jest jeszcze znak z poprzedniego roku. 

Prezenty dla zodiakary na każdą okazję

Znaki zodiaku, astrologia i horoskopy to szeroka tematyka, o której z pewnością można by rozprawiać całymi godzinami. My nie jesteśmy żadnymi specjalistami - znamy jedynie kilka podstaw. Wiemy jednak, że zodiak może być fantastycznym pomysłem na prezent. W jaki sposób? Wystarczy wykorzystać go do przygotowania jedynego w swoim rodzaju upominku na urodziny, Gwiazdkę, rocznicę czy Dzień Kobiet. 

Prezent dla zodiakary wino baran Prezent dla zodiakary wino waga

Wino w pudełku na prezent

Nie od dziś wiadomo, że prezenty personalizowane doskonale nadają się na niespodziankę dla bliskiej osoby. Podpisane imieniem, inicjałami albo przezwiskiem zdecydowanie sprawią wielką przyjemność komuś bliskiemu. Możesz też stawiać na prezenty ze zdjęciem - poduszki, breloczki czy kubki. Wyjątkowym prezentem na każdą okazję będzie również produkt dopasowany do znaku zodiaku! To oryginalny pomysł na prezent, który niewątpliwie pozwoli mile zaskoczyć bliską Ci osobę. Szukasz upominku dla siostry, kuzynki, przyjaciółki, partnerki albo córki? Każda z tych osób będzie oczarowana nieoczywistym rozwiązaniem.

Kubek z motywem znaku to bardzo praktyczny prezent na urodziny czy inną okazję. Taki podarunek śmiało wręczyć można jako samodzielny upominek albo część większego zestawu. Astrologia stanowi szczególnie dobre rozwiązanie na wyjątkowy prezent z okazji urodzin - w końcu to do tej daty przypisany jest znak danej osoby. Jesteśmy więc przekonani, że adresat takiego prezentu będzie zachwycony Twoją niespodzianką. I głęboko zapadnie ona w jego pamięci!

Kubek dla zodiakary ryby Kubek dla zodiakary skorpion Kubek dla zodiakary wodnik

Personalizowane kubki na prezent

Na tego rodzaju prezent wybrać można najróżniejsze produkty oraz zestawy. Ponadczasowym upominkiem jest butelka wysokiej jakości alkoholu. A wino z nalepką ozdobioną motywem znaku zodiaku stanowi szczególny pomysł na prezent. Butelka dodatkowo zapakowana została w dopasowane opakowanie, dzięki czemu upominek nabrał jeszcze bardziej szczególnego charakteru. Całości świetnie dopełniają personalizowane życzenia dla bliskiej osoby. Tak przygotowany zestaw możesz śmiało wręczyć na wyjątkowy prezent na urodziny, imieniny czy Gwiazdkę. Bez żadnych wątpliwości bliska Ci osoba doceni taki prezent. Sprawdź jej znak i postaw na unikalny upominek, którego długo nie zapomni!

Szukasz wyjątkowego pomysłu na prezent dla bliskiej osoby? Zobacz nasze prezenty ze znakiem zodiaku >>TUTAJ<<