Właśnie dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży? A może wiesz już od dłuższego czasu, a teraz czujesz, że przyszedł czas na planowanie? Bez dwóch zdań ciąża stanowi niezwykle emocjonujący oraz wymagający okres w życiu kobiety. Oczekiwanie na dziecko oraz radość z powiększania się rodziny są nie do opisania. Należy jednak pamiętać również o niezbędnych sprawach do załatwienia, dokumentach do wypełnienia czy decyzjach do podjęcia, aby dobrze przygotować się na ten moment. 

Gdy w ciele i głowie zachodzą tak duże zmiany, czasem można łatwo zapomnieć o istotnych kwestiach, dlatego bardzo pomocne jest stworzenie listy zadań lub harmonogramu na czas ciąży. W poniższym tekście znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, które pozwolą dobrze zaplanować sobie ten okres. Pamiętaj, by w trakcie ciąży zadbać nie tylko o oczekiwane dziecko, ale też o samą siebie. W ten sposób na pewno z przyjemnością wkroczysz w nową rolę.

Lista spraw do zrobienia w ciąży

 • Umów się na wizytę do ginekologa

 • Poinformuj o ciąży ojca dziecka

 • Poinformuj pracodawcę

 • Zapisz się do szkoły rodzenia

 • Wybierz szpital na poród

 • Skompletuj wyprawkę dla dziecka

 • Urządź pokoik lub kącik dziecka

 • Podejmij decyzję w kwestii urlopu

 • Spakuj się do szpitala

 • Zadbaj o kwestie organizacyjne

 • Przygotuj dokumenty na narodziny

Teczka ciążowa na dokumenty boho mama Teczka ciążowa na dokumentu zielone serce

Teczki na dokumenty w ciąży

PIERWSZA WIZYTA U GINEKOLOGA

Pozwoli potwierdzić wynik testu ciążowego. Taka wizyta odbyć się powinna między 8 a 12 tygodniem ciąży. Dobrze jest się do niej odpowiednio przygotować. Zabierz notatnik i długopis, a jeśli tylko w Twojej głowie pojawią się jakieś pytania - zanotuj je. W czasie wizyty zawsze jakaś kwestia może umknąć, a tak o niczym nie zapomnisz. Jeśli to Twoja pierwsza ciąża, możesz poprosić ginekologa o porady i informacje na temat jej przebiegu. Nie wstydź się i otwarcie porozmawiaj o wszystkim, co Cię nurtuje. W ten sposób lepiej przygotujesz się na najbliższe tygodnie. 

Ze swoim ginekologiem będziesz pewnie widywać się częściej, ponieważ w trakcie ciąży niezbędne są regularne wizyty oraz badania. Każde z nich przypisane jest na konkretny tydzień, aby rozwój dziecka w Twoim brzuchu przebiegał prawidłowo i bez przeszkód. Badania ginekologiczne, pomiary ciśnienia i masy ciała czy glukoza to tylko kilka pozycji z dość sporej listy badań w ciąży. Możesz z powodzeniem stworzyć sobie w notesie kalendarz z wypunktowanymi sprawami do załatwienia. Tak bez dwóch zdań dobrze przygotujesz się do porodu. 

Ginekolog założy także kartę ciąży, która stanowi istotny dokument z informacjami o Twoim zdrowiu i wynikach badań. Zawsze pamiętaj, aby mieć ją pod ręką. 

POROZMAWIAJ Z OJCEM DZIECKA

Możesz to zrobić już po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu ciążowego, jednak sporo kobiet czeka z potwierdzeniem tej informacji u ginekologa. Bez wątpienia przeprowadzenie takiej rozmowy jest ważne i nie należy odkładać jej na później. Im szybciej przyszły tata dowie się o Twojej ciąży, tym szybciej będzie mógł się zaangażować w pomoc. Z pewnością taka rozmowa będzie się nieco różniła w zależności od tego, na jakim znajdujecie się etapie. Tak czy inaczej, postaraj się być wyrozumiała i cierpliwa. Taka informacja przynosi wielkie emocje i jeśli partner zareaguje w pierwszym odruchu szokiem, zamiast wielką radością - nie zrażaj się. Gdy pierwsze zaskoczenie minie, na pewno będzie równie szczęśliwy jak Ty z powodu ciąży.

Po rozmowie z ojcem dziecka możecie wspólnie przygotować się też na ogłoszenie tej nowiny reszcie rodziny i przyjaciołom. Tylko od Was zależy, kiedy to się stanie. Jedni od razu informują o wszystkim najbliższych, choć wiele przyszłych mam woli poczekać do zakończenia pierwszego trymestru. Wtedy mija największe zagrożenie poronienia, dzięki czemu młodzi rodzice mają większy komfort psychiczny.

Dobrze jest jednak nie zwlekać z taką informacją zbyt długo. Twoje ciało w ciąży będzie się zmieniać tydzień po tygodniu i w końcu na pewno ktoś zauważy ;) A rodzinie z pewnością będzie miło, jeśli o ciąży dowiedzą się bezpośrednio od Ciebie, a nie przez przypadek. 

Jak powiedzieć o ciązy pudełko ze zdj usg piwonie

Jak powiedzieć o ciąży?

POINFORMUJ PRACODAWCĘ O CIĄŻY

Oczywiście, w pierwszych tygodniach ciąży możesz tę informację zachować dla siebie i swojego partnera. Jednak im szybciej powiesz pracodawcy, że spodziewasz się dziecka, tym lepiej. Dopiero od tej chwili obowiązywać Cię będą wszystkie zasady chroniące ciężarne pracownice. Warto nie czekać więc całych miesięcy i porozmawiać z pracodawcą z odpowiednim wyprzedzeniem.

Co więcej, na pewno doceni on szybko przekazaną informację. W ten sposób będzie mógł zorganizować zastępstwo lub zaplanować zmiany w pracy tak, by firma funkcjonowała, gdy odejdziesz na urlop macierzyński. To pozytywnie wpłynie na łączące Was relacje bez żadnych wątpliwości.

ZAPISZ SIĘ DO SZKOŁY RODZENIA

To żadne must-have. Nie musisz chodzić do szkoły rodzenia. Ale możesz. I na pewno przydadzą Ci się wszystkie informacje przekazywane na zajęciach. W szkole rodzenia Ty i Twój partner przygotowani zostaniecie do porodu w profesjonalny i - co ważniejsze - sprawdzony sposób. A skoro tylu przyszłych mam z powodzeniem korzysta z takiego udogodnienia, dlaczego nie miałoby się ono sprawdzić w Twoim przypadku?

Szkoła rodzenia świetnie przygotowuje też na wszystko, co po porodzie. Na lalkach lub pluszakach nauczycie się kąpać niemowlę, a także pielęgnować je w pierwszych tygodniach życia. Podobne informacje znaleźć można w książkach dedykowanych przyszłym rodzicom, choć praktyka zawsze pomaga w opanowaniu przydatnych umiejętności. Dodatkowo, w szkole rodzenia możecie zadawać pytania oraz wymieniać się doświadczeniami z innymi parami. 

Notes ciążowy boho mama Notes ciążowy kwiaty z imieniem różowy

Notesy ciążowe dla przyszłej mamy

WYBIERZ SZPITAL NA PORÓD

Nie musisz robić tego w pierwszym miesiącu ciąży. Warto jednak dobrze przemyśleć decyzję, którą zamierzasz podjąć. W wybranym przez Ciebie szpitalu spędzisz kilka dni i dlatego istotne jest, żebyś dobrze się w nim czuła. Zadaj więc sobie pytanie, czy warunki odpowiadają Twoim oczekiwaniom. Możesz porozmawiać z innymi kobietami, które mają porody za sobą i poprosić je o opinie. W ten sposób zyskasz konkretne informacje, które mogą pomóc w decydowaniu. Pamiętaj jednak, że ten wybór ostatecznie należy do Ciebie i sama powinnaś do niego dojść.

Ważną kwestią przy wyborze szpitala jest też dojazd. Co z tego, że znalazłaś najlepszy szpital, jeśli dojazd do niego trwa dwie godziny? Albo z powodu remontów jest bardzo utrudniony? Gdy zacznie się poród, stres i tak jest już wystarczająco wysoki, dlatego nie warto go sobie dokładać. Możesz nawet przećwiczyć ze swoim partnerem dojazd do szpitala i w ten sposób upewnić się, że wybrany szpital jest tym właściwym. 

SKOMPLETUJ WYPRAWKĘ DLA DZIECKA

To punkt, który zdecydowanie należy do najbardziej przyjemnych zadań w ciąży. Wybór ubranek, kosmetyków, akcesoriów i innych gadżetów dla dziecka pozwala jeszcze lepiej wczuć się w rolę przyszłej mamy czy taty. Co będziesz potrzebować przy niemowlęciu? Z pewnością w wyprawce nie może zabraknąć: pieluch, śpioszków, body, skarpetek, czapeczek, muślinowych pieluszek, ręczników, rożków, butelek, fotelika czy kremu na odparzenia. Istotnymi dodatkami dla dziecka będą również wilgotne chusteczki, przytulanka do snu albo smoczek

Wyprawkę dla dziecka dobrze jest kompletować przez dłuższy czas. W ten sposób nie nadszarpnie za bardzo portfela oraz na spokojnie pozwoli przygotować się na narodziny maluszka. Kolorystykę czy wzory na akcesoriach i ubrankach możesz wybierać dowolnie, według osobistych upodobań. Upewnij się, że ubranka dla dziecka masz na kilka rozmiarów - lepiej mieć parę strojów "na później" niż w po narodzinach odkryć, że maluszek nie mieści się w żaden z nich. 

URZĄDŹ POKOIK LUB KĄCIK DLA DZIECKA

Meble do pokoiku lub kącika dla swojego dziecka również możesz kompletować tydzień po tygodniu. Łóżeczko, przewijak, wanienka, szafa na ubranka i inne elementy wyposażenia pozwolą przygotować bezpieczną i funkcjonalną przestrzeń dla dziecka. Z całą pewnością spowodują również, że jeszcze intensywniej poczujesz zbliżające się narodziny i powitanie maluszka w domu. Ustal motyw, jaki ma przewodzić wystrojowi i dopasuj do niego wszystkie elementy - jeśli zadbasz o odpowiedni wygląd wnętrza, z pewnością przez długi czas nie będziesz musiała nic zmieniać. 

Zdrapka ujawnij płeć boho chłopiec Zdrapka ujawnij płeć dziewczynka boho

Zdrapki do ujawnienia płci dziecka - dla chłopca i dziewczynki

PODEJMIJ DECYZJĘ W KWESTII URLOPU

W trakcie ciąży koniecznie znajdź chwilę na to, by z ojcem oczekiwanego dziecka ustalić kwestię urlopów. Które z Was zostanie z maluszkiem? A może w pierwszych tygodniach po narodzinach oboje weźmiecie urlop? Zamiast brać wszystko za pewnik, usiądźcie i porozmawiajcie o Waszych wyobrażeniach oraz oczekiwaniach. Zaplanowanie najbliższych miesięcy pod kątem opieki nad dzieckiem, obowiązków zawodowych oraz innych zajęć z pewnością pozwoli Wam bez żadnego problemu wpasować się w nowe realia. Ważne, by w czasie takiej rozmowy okazać wsparcie i zrozumienie dla uczuć drugiej osoby. Nie musicie oboje oczekiwać tego samego, jednak ważne byście znaleźli kompromis i wspólnie zatroszczyli się o Waszą małą rodzinę. 

SPAKUJ SIĘ DO SZPITALA

To istotny punkt na liście zadań do wykonania. Gdy zacznie się poród, nie będzie czasu na myślenie o ubraniach, kosmetykach czy dokumentach. A przecież po narodzinach dziecka kobieta razem z noworodkiem muszą pozostać w szpitalu. Ważne, by w tym czasie młoda matka mogła poczuć się komfortowo i wygodnie. 

Na kilka tygodni przed planowaną datą porodu spakuj torbę do szpitala. Umieść w niej wszystko, co będzie Ci potrzebne w pierwszych dniach życia dziecka.

 • koszula do porodu

 • gumka do włosów

 • kapcie

 • podkłady i podpaski

 • bielizna

 • piżama

 • szlafrok lub bluza

 • ręczniki

 • podstawowe kosmetyki (pasta do zębów, żel pod prysznic itp.)

 • mokre chusteczki

Warto zabrać też coś, co umili Ci czas spędzony w łóżku. Książka, telefon z ładowarką, słuchawki czy gazeta na pewno uprzyjemnią okres oczekiwania na wypis. Nie zapomnij również o rzeczach dla dziecka: pieluchach, ubrankach czy rożku.

Torbę ustaw w dobrze widocznym i dostępnym miejscu, dzięki czemu nawet w biegu do samochodu o niej nie zapomnisz. 

Album na zdjęcia z ciąży botaniczny

Album pamiątkowy na zdjęcia z ciąży

ZADBAJ O KWESTIE ORGANIZACYJNE

Obiady na czas po ciąży. Opieka dla pozostałych dzieci lub zwierząt domowych. Wsparcie w pierwszych dniach opieki nad dzieckiem. Wszystkie te sprawy warto uzgodnić jeszcze w czasie ciąży z najbliższymi. Możesz o pomoc poprosić rodziców lub rodzeństwo. Dobrym rozwiązaniem będzie też przygotowanie mrożonek. Takie planowanie sprawi, że po powrocie ze szpitala będziesz mogła swobodnie wypocząć, razem z partnerem przyzwyczajając się do nowych ról. Dziecko z początku będzie bez dwóch zdań małym wyzwaniem, dlatego na czas oswojenia się z tą sytuacją dobrze jest zadbać o pomoc i ułatwienia. 

PRZYGOTUJ DOKUMENTY

Kwestią formalności trzeba zająć się dopiero po porodzie, bo do większości z nich potrzebna jest karta urodzin. Sporządzona w szpitalu przez lekarza lub położną pozwala na wyrobienie aktu urodzenia, nadanie numeru PESEL czy meldunku. Po narodzinach należy też udać się do lekarza rodzinnego czy zgłosić dziecko do ubezpieczenia. Możesz o to wszystko zadbać już w czasie ciąży. Skontaktuj się z przychodnią albo chociaż zorganizuj wszystkie dokumenty potrzebne do załatwienia najważniejszych formalności. W ten sposób po urodzeniu dziecka wszystko przebiegnie szybko i bezproblemowo. A Ty nie będziesz musiała martwić się poszukiwaniem papierów czy odpowiednich informacji. Zapisz w swoim ciążowym notesie, jakie sprawy należy załatwić po powitaniu dziecka na świecie. To zdecydowanie uprości dopełnienie wszystkich formalności.